OTELLER
REZERVE
ET
OTELLER
REZERVE
ET

STAY'İNİ SEÇ

OTELLER
REZERVE
ET
REZERVE
ET

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Karbon Nötr

The Stay, 2020 yılında Türkiye'nin ilk karbon nötr butik otel zinciri oldu. Emisyonları azaltmak, yenilenebilir enerji kullanımını artırmak ve kalan emisyonları dengelemek amacıyla iklim değişikliğine karşı mücadeleye katkıda bulunmaya kararlıyız.Vizyonumuzun ve değerlerimizin merkezinde sürdürülebilirlik önemli bir rol oynamaktadır. Misafirperverliğin gezegenimizin ve topluluklarımızın refahı ile uyumlu bir şekilde bir arada var olabileceğine inanıyoruz. Enerji verimliliğimizi, yenilenebilir enerji kullanımımızı, su tasarrufu, atık minimizasyonu ve sürdürülebilir tedarikimizi geliştirmek için sürekli çalışıyoruz. Temel girişimlerimiz, tümü BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu bir dizi politika ve ölçülebilir hedefle desteklenmektedir.

 

Sürdürülebilir Tasarım ve İnşaat

Çevre dostu yerel inşaat malzemeleri kullanarak, Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nde bulunan eski Anadolu evlerinden geri dönüştürülmüş ahşaplar, entegre enerji verimli sistemler ve sürdürülebilir inşaat uygulamaları kullanıyoruz. Genel tasarım, doğal aydınlatmayı ve havalandırmayı en üst düzeye çıkararak yapay aydınlatma ve iklimlendirme ihtiyacını azaltırken aynı zamanda biyolojik çeşitliliği artırmak için yeşil alanları ve yerli bitkileri entegre eder.

 

Sorumlu Atık Yönetimi

Enerji ve su tüketimini izlemek ve kontrol etmek için akıllı teknolojinin uygulanmasını, termal sularla çalışan bir ısıtma sistemini, sürdürülebilir ve yerel kaynaklı malzemeleri kullanmayı ve sürdürülebilirlik taahhüdümüzü paylaşan tedarikçilerle ortaklık yaparak, atıklarımızı en aza indirmek ve verimliliği artırmak için kaynaklarımızı dikkatli bir şekilde yönetiyoruz.  Ayrıca sorumlu atık yönetimi, geri dönüşüm ve gübreleme uygulamaları yapıyoruz. 

 

Sorumlu Kaynak Yönetimi 

Lokal toplulukla aktif olarak ilgilenmeye ve desteklemeye inanıyoruz. Sürdürülebilir turizm uygulamalarını teşvik etmek için lokal personel istihdam etmeye, yerel ürün ve hizmetler tedarik etmeye ve yakındaki işletme ve kuruluşlarla işbirliği yapmaya öncelik veriyoruz. Kültürel alışveriş için fırsatlar sağlamaya, yerel zanaatkarları desteklemeye ve toplumun ekonomik gelişimine katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

 

Sürdürülebilir Yemek

Sürdürülebilirliğe olan bağlılığımız, gastronomi deneyimlerimize kadar uzanmaktadır. Lokal çiftçileri desteklemek ve gıda taşımacılığıyla ilişkili karbon ayak izini en aza indirmek için yerel kaynaklı, organik ve mevsimlik içeriklere öncelik veriyoruz. Vejetaryen ve bitki bazlı seçenekleri teşvik ediyoruz ve dikkatli planlama, porsiyon kontrolü ve yaratıcı menü teklifleri ile gıda israfını azaltmaya çalışıyoruz.

 

Sosyal sorumluluk

Yerel toplumla aktif bir şekilde ilişki kuruyor, ortaklıkları teşvik ediyor ve yerel girişimleri destekliyoruz. Ayrıca topluluk geliştirme projelerine, kültürel koruma ve eğitim programlarına da katkıda bulunuyoruz. 

 

Biodegradable Sugarcane Straw

The Stay sürdürülebilirlik felsefemiz doğrultusunda Türkiye’de ilk kez bütün otellerinde doğada çözünür şeker kamışından pipet kullanmaya başlıyoruz. Tek kullanımlık plastik kullanımımızı azaltacak ve diğer markalara örnek olmasını umduğumuz bu uygulama ile sürdürülebilirlik politikamızı devam ettiriyoruz. Diğer çevreci çözümlerden karton pipete kıyasla sıcak/soğuk fark etmeksizin ıslandığında formunu koruyor. Pipetlerin yapımında artık şeker kamışı lifleri kullanılıyor. Bu sayede şeker kamışı artıkları yakılarak veya atılarak daha çok atığa sebep olacakken geri dönüştürülmüş, çevre dostu, kompostlanabilir ve biyolojik olarak parçalanabilen pipetlere dönüşüyor. Döngüsel ekonomiye katkıda bulunan bu proje çevresel etkiyi azaltıyor ve atık depolanmasını önlüyor diyebiliriz. Bu pipetler plastik, petrol, boya, kaplama, metal, glüten veya BPA içermiyor.

 

Sürdürülebilir Turizm Sertifikası

Günümüzde artan çevre bilinci ile dünyanın dört bir yanındaki gezginler artık sürdürülebilir konaklama seçenekleri arıyor. Türkiye’nin ilk ve tek karbon nötr oteli Stay Hotels, Sürdürülebilir Turizm Programı kapsamında, Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile üç aşamalı sürecin ilk etabını tamamlamak için Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi’ne (GSTC) başvurdu.

GSTC, sürdürülebilir turizm uygulamaları için artan bilgi ve talebi teşvik ederek sürdürülebilir seyahat ve turizm dünyasında değişimin temsilcisi olmayı amaçlayan bağımsız ve tarafsız bir STK'dır. The Stay Hotel olarak turizmin, sosyal, kültürel ve ekonomik fayda aracı olarak potansiyelini ortaya koyarken, çevresel sürdürülebilirlik felsefemize sadık kalıyor ve tüm aşamaları 2023 yılının sonuna kadar başarıyla tamamlamayı hedefliyoruz.

 

1. Sürdürülebilinir Yönetim Sistemi

2. The Stay Nisantasi Sürdürülebilirlik Raporu

3. The Stay Boulevard Nisantasi Sürdürülebilirlik Raporu

4. The Stay Warehouse Sürdürülebilirlik Raporu

5. The Stay Bosphorus Sürdürülebilirlik Raporu

6. Bebek Hotel by The Stay Sürdürülebilirlik Raporu

7. Kültürel Miras Listesi

8. İstanbul Şehir Rehberi

9. Alaçatı / Çeşme Şehir Rehberi

10. İstanbul Ulaşım Haritaları

    a. İstanbul Metro Hatlar Haritası

    b. İstanbul Raylı Sistemler Haritası

    c. İstanbul Raylı Sistemler Kontrast Harita

    d. İstanbul Tramway Hatları Haritası

    e. İstanbul Bisiklet Yolu Haritası

11. Türkiye’de Kültürel Mirasa Konu Yerlerde Davranış Kuralları

12. Tarım Orman Bakanlığı Av Turizmi Bilgi Sistemi

13. İzmir Avlak Haritası 

14. İstanbul Avlak Haritası 

STAY SOSYAL

Bizi sosyal medyada takip et

E-BÜLTEN